2025. július 03.
Középiskolások kérdéseire válaszolt Kapu Tibor kutatóűrhajós a világűrből 

Kapu Tibort az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) győztes diákok élőben kérdezhették egyebek mellett a súlytalanság hatásairól, az űrben végzett kémiai kísérletekről, az ISS pályakorrekciós rendszeréről és az immunrendszer űrbéli működéséről. 

Kapu Tibor a súlytalanságról feltett kérdésre válaszolva elmondta: lebegni és megszokni azt, hogy gyakorlatilag minden irányban lehet minden, az eleinte szokatlan. Hozzátette: fel kell ismerni bizonyos mintázatokat, és onnantól kezdve könnyen lehet tájékozódni, egy nap után hozzá lehet szokni mindenhez. 

Számos állat- és növényfaj járt már az űrállomáson, a kutatóűrhajós bemutatta a búzát és a retket, amelyet ott termesztettek. Beszélt egy másik kísérletről is, bemutatta azt a dobozt, amelyben jelenleg muslicák nőnek, azért, hogy végül a DNS-üket megvizsgálják. Ezen kívül még olyan egzotikusabb állatok is jártak már az ISS fedélzetén, mint a például skorpiók és halak, valamint korábban pókokkal kísérleteztek. 

Az űrállomáson vizet bontanak elektrolízissel az oxigén előállításához - válaszolta arra a kérdésre, hogyan állítanak elő oxigént az űrben. Kapu Tibor szerint ez nagyon szép példája annak, hogy az ISS egy hatalmas körforgás. "Itt, a világűrben semmi nem adott az emberi élethez. Se oxigén, se víz, gyakorlatilag a napfény az egyetlen, amit tudnék mondani. Úgyhogy minden, ami a mi életünkhöz itt szükséges, azt nekünk vagy elő kell állítanunk, vagy föl kell hozni" - mondta a kutatóűrhajós. 

Kapu Tibor június 25-én, 8 óra 31 perckor indult el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az Ax-4 nemzetközi kereskedelmi űrmisszió keretében, ezzel 45 év után ismét magyar űrhajós utazhatott a világűrbe. A Dragon űrhajó a magyar űrhajóssal a fedélzetén Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz.

Ha érdekelnek az űrkutatással kapcsolatos hírek, érdekességek, vagy csak szeretnél izgalmas fotókat és élménybeszámolókat, mindezt megtalálhatod Nagy Felícián űrmérnök, Tudományos Nagykövet facebook oldalán

Forrás: MTI, NIÜ 

 

 

Legolvasottabb
1
2
3
4
5